A vegyszerálló műanyagok szinte nélkülözhetetlenek a laboratóriumokban és gyárakban, ahol a gépek és az eszközök mind folyamatosan agresszív kémiai anyagokkal érintkeznek

admin / január 25, 2025

A vegyszerálló műanyagokról

A vegyszerálló műanyagok szinte nélkülözhetetlenek a laboratóriumokban és gyárakban, ahol a gépek és az eszközök mind folyamatosan agresszív kémiai anyagokkal érintkeznek A vegyszerálló műanyagok legnagyobb erénye éppen az, hogy képesek ellenállni a kémiai anyagoknak, savaknak, lúgoknak, oldószereknek, oxidáló szereknek és szerves vegyületeknek. A műanyagok használatának további előnye, hogy könnyen megmunkálhatók, ami speciális gépek, tartályok kialakítását teszi lehetővé. Ráadásul könnyebbek, mint a hagyományos anyagok, például a fémek, így csökkentik a szerkezetek súlyát is.

A vegyszerálló műanyagok is különbözőek, ezért a célnak megfelelő típus kiválasztásakor figyelembe kell venni a kémiai anyagok tulajdonságait, az elvárt hőmérsékleti tartományt, és a mechanikai terhelést is. Például míg a polipropilén kiváló a lúgokkal szemben, bizonyos szerves oldószerek megtámadhatják, ezért ilyen esetben egy másik műanyag típus lesz a jobb választás. Álljon itt a legfontosabb fajtákról és tulajdonságaikról egy kis összefoglaló.

A polipropilén (PP) az egyik leggyakrabban használt vegyszerálló műanyag. Kiválóan ellenáll a savaknak, lúgoknak és a sóoldatoknak, és magas hőmérsékleteken is stabil marad. Gyakran használják laboratóriumi eszközök, például kémcsövek, tartályok és vegyszeradagolók gyártására. A könnyű súly és az alacsony költség további előnye.

A polietilén (PE), különösen a nagy sűrűségű változata (HDPE), szintén rendkívül ellenálló a vegyi anyagokkal szemben, beleértve az oldószereket, savakat és lúgokat is. Ez az anyag kiváló választás vegyszeres tárolótartályokhoz, csövekhez és szállítórendszerekhez, mivel még ütésálló is.

A polivinil-klorid (PVC) rendkívüli ellenállóképességgel rendelkezik savakkal, lúgokkal és sókkal szemben, ezért széles körben alkalmazzák csőrendszerekben, vegyszeres tárolókban és laboratóriumi felszerelésekben. Emellett égésgátló tulajdonságokkal is rendelkezik, ami biztonságosabbá teszi tűzveszélyes környezetben.

A politetrafluoretilén (PTFE), közismertebb nevén teflon, a vegyszerálló műanyagok királya. Kivételesen ellenáll minden ismert vegyi anyagnak, és széles hőmérsékleti tartományban alkalmazható: -200 °C-tól +260 °C-ig. A PTFE-t gyakran használják szelepek, tömítések, szivattyúk és laboratóriumi eszközök gyártására. Rendkívül alacsony súrlódási együtthatója miatt remek választás mozgó alkatrészekhez is.

A fluorozott etilén-propilén (FEP) és a perfluoralkoxi (PFA) szintén kiemelkedő vegyszerállóságú, miközben átlátszó is, ami megengedi a folyadékok egyszerű vizuális ellenőrzését. Ezért gyakran alkalmazzák vegyszeres csövekhez és bevonatokhoz, főleg, ha a magas hőmérséklet és korrozív környezet együttesen áll fenn.

A polikarbonát (PC) vegyszerállósága korlátozottabb, de bizonyos szerves vegyületekkel szemben még mindig kiváló választás. Átlátszósága miatt gyakran alkalmazzák biztonsági burkolatokhoz, ablakokhoz és védőeszközökhöz.

FILED UNDER : Gépészet , Gyártmány